Načítání

Rakovina

Rakovina

ZHOUBNÝ  NÁDOR TLUSTÉHO STŘEVA A KONEČNÍKU
Každoročně je v České republice zjištěno ohromné množství nových onemocnění nádorem tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory jsou častější u mužů  než u žen. Jejich výskyt stoupá s věkem. Výskyt tohoto nádoru je nejvyšší ze všech zemí světa!!!!!!!  Bohužel mnoho pacientů přijde k lékaři pozdě a léčba je proto velmi obtížná.
Příčiny nádoru
jednoznačná příčina není známa, není ani známo, proč zrovna v ČR je nevyšší množství tohoto nádoru. Na vzniku nádoru se podílí více faktorů.
1/ Dědičná dispozice / větší riziko mají lidé, jejichž příbuzní měli nádor tlustého střeva či        konečníku nebo gynekologický nádor.
2/ Pacienti s letitým chronickým střevním zánětem typu ulcerózní kolitídy nebo Crohnovy choroby.
3/ Nevhodné stravovací návyky / velké množství konzumovaného masa, zvláště pak smaženého či pečeného, nadměrná konzumace živočišných tuků a uzenin, nedostatečné množství vlákniny, některých vitamínů a stopových prvků v potravě/.
Projevy onemocnění
Pokud se nádor projeví včas, pak lokálními příznaky ve střevě: pacient mívá často menší nebo větší množství krve ve stolici, stolice mívá jiný charakter než dříve / např. se chronická zácpa změní v občasnou průjmovitou stolici/, bývají bolesti v břiše, někdy při defekaci. Bývá nucení na stolici s pocitem nedostatečného vyprázdnění.
Bohužel se však nádor velmi časti projeví až v době, kdy je rozšířen po celém těle.
Celkové příznaky, jako hubnutí, nevolnost, únava, slabost, bledost nebo žloutenka bývají již známkou pokročilého procesu.
Vyšetření a stanovení diagnózy
Vyšetření u lékaře začíná klinickým vyšetřením včetně vyšetření konečníku pohmatem, někdy se vyšetřuje stolice na přítomnost krve.
Základem vyšetření tlustého střeva a konečníku je koloskopie. Jde o vyšetření celého tlustého střeva a konečníku, kdy se po aplikaci uklidňujících léků a léků proti bolesti zavádí konečníkem ohebná hadice / tzv. koloskop/, na jejímž konci je optický systém. Toto vyšetření umožňuje optické prohlédnutí celého tlustého střeva. Není doporučováno jen vyšetření konečníku, tzv. rektoskopie. Při vyšetření tlustého střeva koloskopem vidí vyšetřující i drobné polypy, které nejsou jinými metodami viditelné a ze kterých by po určité době mohl vyrůst zhoubný nádor. Pomocí koloskopu se dají tyto polypy i přímo odstranit a pacient tak nemusí podstoupit operaci.
Není ?li možné provést koloskopii, provádí se RTG vyšetření tlustého střeva, tzv. irigografie. Z dalších vyšetření / již jen pomocných/ se provádí ultrazvukové vyšetření břicha a CT. Praktickými lékaři často užívané vyšetření stolice na okultní krvácení / tzv. psaníčka/ je vyšetření vhodné ke stanovené mikroskopického množství krve ve stolici. Krvácet nemusí ale vždy jen nádor, ale třeba hemerhoidy nebo  jiné afekce v tlustém střevě. Je to vyšetření vhodné, nicméně jen orientační a nelze na něj úplně spoléhat. Platí, že pokud má pacient toto vyšetření pozitivní, měl by vždy podstoupit koloskopii.
Léčba:
Při zjištění polypu tlustého střeva nebo konečníku se provádí odstranění polypu pomocí koloskopu. V případě , že je zjištěn již nádor, tak záleží na pokročilosti procesu. Je ? li nádor lokalizovaný jen na střevo je prováděn chirurgický zákrok. Při více pokročilém procesu je kombinovaná léčba chirurgická, ozařování a chemoterapie. Je ? li nádor zachycen včas je úspěšnost léčby vysoká.
Prevence:
Vzhledem k tomu, že při vzniku nádoru tlustého střeva a konečníku hraje velkou roli dědičnost, je těžké vzniku nádoru zabránit. Ve stravě omezujeme nadměrnou spotřebu tuků, doporučujeme dostatek vlákniny, zeleniny a ovoce.
Lidé, kteří mají vyšší riziko vzniku nádoru  / muži  nad 40 let věku, lidé, jejichž příbuzní měli nádor tlustého střeva nebo gynekologický nádor, lidé s léta trvající ulcerózní kolitidou nebou Crohnovou chorobou, lidé, u nichž byla prokázána krev ve stolici / by měli podstoupit koloskopické vyšetření.